Bostadsrätt på övervåning med 115 kvadrat i Himmelfjäll med ski in-ski out
Drömmer ni om ett boende med ski in/ ski out till både den alpina anläggningen samt längdspåren? Vill ni kunna åka skoter strax utanför dörren? Njuta av en härlig utsikt?
Då behöver ni inte drömma längre! Nu har vi lägenheten för er!
Varmt välkommen till Jupitervägen 22.
Här bor ni i en gavellägenhet med härlig ljusinsläpp och fin utsikt. Lägenheten erbjuder fantastiska uthyrningsmöjligheter, då denna bostad har en mindre lägenhet i lägenheten som idag ligger på uthyrning via Idre Himmelfjäll och som genererar ca 75 000 kr brutto nov-april.
Lägenheten är smart planerad, när man kommer in i hallen så finns det 2 dörrar, en till den större lägenheten som på entréplan erbjuder 2 sovutrymmen, badrum med bastu, kök och vardagsrum i öppen planlösning med magisk rymd, här finns även en härlig braskamin samt utgång till balkongen.
Att njuta av utsikten på balkongen efter en dag i backen/längdspåren/skoterturen eller cykel/vandringsturen är mycket uppskattat.
På övre plan/loftet finns 2 sovrum, badrum med dusch och ett mindre allrum.
Den andra dörren i hallen går till den mindre lägenheten med allrum och kökspentry, ett sovutrymme och badrum med bastu.
Till lägenheten finns 2 parkeringar som är utrustade med elbilsladddare och motorvärmare. Fiber finns indraget i lägenheterna.
Uthyrningsavtal finns med Himmelfjäll, detta avtal följer med lägenheten i försäljningen. Inventarier medföljer i köpet förutom personliga tillhörigheter.
Idre Himmelfjälls ambition är att skapa en världsunik året runt-destination i samklang med den känsliga fjällmiljön.
Fjällanläggningen är verksam både vinter och sommar, och invigdes julen 2019 med sina första 8 liftar och ca 18 nedfarter med en största fallhöjd på 323 meter och en längsta nedfart på 3,2 km. Anläggningens naturliga förutsättningar är speciellt lämpliga för familjer.
Här erbjuds skidåkning i gröna, blå och röda nedfarter som slingrar sig fram i ”Colorado” liknande svängar.
I år invigdes även anläggningens första svarta pist, Frida Hansdotter Race Arena och idag har anläggningen 22 backar samt längdskidspår.
Här bor ni även nära den nyöppnade restaurangen Renen och Älgen.
Välkommen att anmäla dig till ansvarig mäklare för visning, går att få digital eller fysisk.
Mer info om lägenheten, se mäklarens hemsida.
Välkommen till Idre Himmelfjäll!