Stort parhus med perfekt läge i Hemavan!
Välkommen till detta representativa parhus med perfekt läge i Hemavan ett stenkast från Högfjällshotellet. Genomgående hög standard och fantastiskt ljusinsläpp. Totalt 10+2 bäddar och ski-in och ski-ut till Centrumbacken. Här finns verkligen alla förutsättningar för det stora sällskapet att trivas!
På sutterängplan finns entré och hall med möjlighet att hänga av sig, ett sovrum och två rum för förvaring. Dessutom en väl tilltagen relaxavdelning med stora fönsterpartier, bastu och dubbla toaletter med dusch. På hela entréplanet ligger det ett klinkergolv med vattenburen golvvärme.
En trappa upp ligger köket med stor matplats och allrum i anslutning. Takhöjden på hela 5,5 meter ovanför matplatsen ger en härlig rymd. Stora panoramafönster i sydväst med magnifik utsikt över Hemavan och fjällmassiven. Från allrummet tar man sig ut på den 24 kvm stora terassen med perfekt sydväst-läge och gott om plats för den som vill njuta av solen och kanske ta något att äta och dricka.
Innanför köket och allrummet hittar vi två sovrum. Det ena med plats för dubbelsäng och walk-in closet. Det andra sovrummet har plats för dubbelsäng och barnkammare med två sängplatser för dom små. På detta plan finns även en toalett med dusch och ett rum för förvaring.
Ytterligare en trappa upp hittar vi ett loft med två sovrum, båda med plats för dubbelsängar. Från loftet har man kontakt med kök och allrum via en fransk balkong.
På entréplan finns även ett garage på ca 11 kvm med garageport och en entrédörr. Perfekt att förvara skotrar, skidor, cyklar m.m.
Stora delar av möbler och inventarier ingår i köpet. Fiber är indraget.
Detta parhus är verkligen något utöver det vanliga. Varmt välkommen att boka in dig på visning!