Vilket läge! Intill Lillån ligger denna pärla i Funäsdalen
En gömd pärla intill Lillån med vacker utsikt! Välkommen till Rörosvägen 65 och ett välvårdat hus på centralt belägen tomt men ändå för sig själv i Funäsdalen. Här är det nära till all tänkbar service i Funäsdalen by.
Hus och gårdsbyggnader har löpande underhållits och håller bra standard. Gårdsplanen är asfalterad vilket underlättar snöröjning. Huset har två altaner på respektive långsida varav den bakre i bästa solläge som är inglasad och inredd. Här finns även ett rymligt dubbelgarage med förråd som rymmer det mesta. Huset har en BOA på 83 kvm och en inredd källare på 71 kvm som räknas som BIA. Bergvärme installerat. Viktig information gällande elförbrukning är att värmen varit ställd på mycket hög temperatur under 2022/2023 samt att bastuhuset haft en årlig temperatur på ca 26 grader. Varken kamin eller luftvärmepump har använts av den förra ägaren som flyttade ut under 2023. Huset är nu är obebott.
Fastigheten har generösa ytor och rymmer den större familjen samt släkt och vänner. Entréplanet är ljust och öppet och har två rymliga sovrum. I vardagsrummet finns en fin murad öppen spis med kamininsats. Här får du plats med både större middagsbord och soffgrupp. Från vardagsrummet finns även dörr ut till den inglasade altanen där du kan njuta av den av den fina trädgården och utsikten. Köket går i ljusa färger och har ett fint burspråk.
Källarplanet bjuder på mycket utrymme och har ett stort rum som tidigare använts som kontor. Detta kan istället användas som allrum eller varför inte sovrum om så önskas. Utöver detta rum finns även ett inrett sovrum, tvättstuga med tvättmaskin, torktumlare samt dusch, WC-rum och matkällare.
På gården finns en otroligt fin timrad grillstuga (flyttad från Rockvallen i Bruksvallarna) med bästa tänkbara mysfaktor och på husets baksida finns bastuhuset med dusch och relax.
I tomtgränsen slingrar sig Lillån och det gäller att vara bered med fiskespö, här nappar det stort.
Huset är besiktigat och protokoll finns under viktiga dokument. Vi svarar gärna på frågor gällande besiktningen. Nuvarande ägare har ej bott i huset sedan barndomen och har därför inte all information om när underhåll/utbyggnad har skett. Huset säljs inklusive vissa möbler och inventarier och ingen ytterligare tömning kommer att ske. Flyttstädning har redan genomförts.
Missa inte flygfilmen som finns på mäklarens hemsida där du ser exakt hur fint fastigheten ligger.
Planritning kommer inom kort
Varmt välkommen att kontakta oss på HusmanHagberg i Funäsdalen